Przegląd giełdowy 04.10.2019 (+bonus)

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Jak wynika z ostatnich notowań GPWSR, inwestorzy nie przejęli się zbytnio promieniowaniem unoszącym się nad niektórymi częściami Sarmacji. A może inaczej - w sytuacji niepewnej ufają w akcje jak w złoto? To tym bardziej wiarygodna hipoteza, że skoro kruszce na naszej giełdzie notowane nie są, to ich płynność obrotu jest niższa. Zajrzyjmy zatem, co działo się w wybranych spółkach w ciągu ostatnich dni.

Przede wszystkim indeksy. Wszystkie zaliczyły w ciągu ostatniego miesiąca wzrost w okolicach 20%. Co warto zauważyć, to to, że SIG-5, grupujący największe spółki, rośnie nieco wolniej niż pozostałe. A ze względu na niewielką liczbę spółek znaczenie tego indeksu jest większe. Inwestorzy długoterminowi powinni to potraktować jako sygnał możliwego odwrócenia trendu, chociaż nie w tak bliskiej perspektywie.
U2a5JjRz.jpg

A teraz poszczególne spółki.
Puls Sarmatów (PSR)
Lider wzrostów piątkowych z 2,5% i tygodniowych z prawie 12%. Napędza go zwiększone zainteresowanie czytelników informacjami nt. promieniowania, jak i sytuacją aktywnościową w Starosarmacji, która zmienia się dosłownie z minuty na minutę. Pozytywnie wpływa też na niego ogólny entuzjazm inwestorów, przejawiający się na całym rynku, i słaba konkurencja – poza Gazetami Teutońską i Hasselandzką, pozostałe tytuły prasowe notują słabą aktywność i niższe zyski.
Unicorn (UMC)
W piątek 2,1% na plusie, a tygodniowo +7,9%. Rośnie, i komentarze ekspertów nie pozostawiają wątpliwości – nie wiadomo, dlaczego. A jak rynek nie wie, dlaczego coś się dzieje, to znaczy, że albo będą spore wzrosty, albo spore spadki. Zostaje jeszcze jedna możliwość: któryś z dużych inwestorów posiada informację, którą właśnie zdyskontował.
Almerska Komunikacja Miejska (AKM)
W piątek kurs bez zmian na poziomie 0,85. Przez ostatni tydzień +3,7%, ale na tle innych spółek wypada to blado. Na małe zainteresowanie wpłynęły raczej informacje, że władze Almery planują wybudowanie blisko centrum wielopoziomowego parkingu oraz dodanie jeszcze jednego pasa do centralnej alei, w nadziei, że to przyspieszy ruch samochodów. Raczej nie przyspieszy, ale część ludzi może się przesiąść z transportu publicznego do własnego. Poza tym, wobec zmniejszonej aktywności Almera zapewne nie będzie tak hojnie dotować swojej spółki.
Zligbud (ZLI)
W piątek -0,1%, ale w perspektywie tygodnia +4,8%. Wygląda to na naturalną korektę po zrealizowaniu zysków przez niektórych inwestorów. Spółka ostatecznie nie otrzymała zlecenia w Angemoncie na dokończenie budowy browaru, ale nie zaszkodziło to istotnie jej notowaniom. Przez miesiąc zyskała nieco ponad 20%. Potencjalnie dobry materiał dla długoterminowców. Jest szansa, że uzyska zlecenie jako podwykonawca grupy Ferrante w Srebrnym Rogu.
Banco Baridasa (BBR)
-1,4% w piątek i nieco ponad +3% tygodniowo. Drobne korekty, ale w perspektywie 3-4 miesięcy notowania wzrosły o ok. 1/3. Do historycznych maksimów jeszcze daleko, i jest przestrzeń na wzrosty. Trwająca elekcja w Baridasie, chociaż właściwie rozstrzygnęła się przez jej rozpoczęciem, może napędzić akcje banku, bo jak wiadomo, królowie często potrzebują więcej kasy, niż faktycznie posiadają. A Baridas majątkowo nie stoi źle i jest w stanie uzyskać w razie potrzeby spory kredyt hipoteczny.

Kończąc ten przegląd, odświeżę pomysł, który rzuciłem jeszcze na wiosnę: możemy tworzyć prywatnie coś w rodzaju instrumentów pochodnych, czyli takich, które opierają się na notowaniach akcji. Konkretny przykład: aktualnie (na dzień 4 października) różnica notowań między liderem wzrostów (PSR) a liderem spadków (BBR) to 1186,57lt. Mogę się „założyć” z kimś, że za tydzień czyli 11 października ta różnica będzie mniejsza. Przyjmijmy niewielką kwotę zakładu, na przykład 500lt. Zgłoszenia do niedzieli, 6 października włącznie. Chętnych do „założenia się” proszę o info w komentarzu :D
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Laurẽt Gedeon I.
Serduszka
7 773,00 lt
Ten artykuł lubią: Filip I Gryf, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Andrzej Fryderyk, Adam Jerzy Piastowski, Joahim von Ribertrop von Sarm, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Julian Fer at Atera, Laurẽt Gedeon I, Wojciech Hergemon, Marek von Thorn-Chojnacki, Eustachy Playstation, Andronik, Krzysztof Czuguł-Chan, Severin Verwaltung-Esteladio.
Komentarze
Julian Fer at Atera
Całkiem ciekawie opisane te wydarzenia z giełdy :D
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Oho, instrumenty pochodne! A za miesiac Sarmacja bedzie too big to go bankrupt ;)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@defloriusz noo w następnym kroku marzy mi się kanclerz ogłaszający podwyżki/obniżki stóp procentowych ;D
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
@SantiVilarte kanclerz? to by nie bylo po sarmacku. potrzebujemy nowych urzedow i stanowisk dla mlodych. Niech to bedzie szef Najwyższej Komnaty Kontroli!
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Kolejny raz swietne zrobione
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Czyżby Puls Sarmatów szykował jakąś publikację? Ten wzrost jest podejrzany.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.